Elecrow LR1302 LoRaWAN Gateway Module SPI-US915 915MHz Long Range Gateway Module Support 8 Channels For Smoother Communication
521+ sold
5% OFF
Buy on AliExpress
You will be redirected to AliExpress to complete your purchase
Specifications
Brand Name
ELECROW
Origin
Mainland China
High-concerned chemical
None
Choice
yes
semi_Choice
yes
Product Description
Note: If you need the EU868, please click here.
Description
fields, the LR1302 module can provide reliable connections and efficient data transmission.
Support multiple channels for smoother communication.
Application Example
Note: It doesn’t include Raspberry Pi, GPS, Gateway HAT, IPEX and antenna.
Feature
  • Uses SX1250 TX/RX front end with sensitivity down to -139 dBm@SF12; TX power up to 26 dBm @3.3V;
Specification
Region
EU868
US915
Frequency
863-870MHz
902-928MHz
Chip set
Semtech SX1302 Chip
Sensitivity
-125dBm @125K/SF7
-139dBm @125K/SF12
-125dBm @125K/SF7
-139dBm @125K/SF12
TX Power
26 dBm (with 3.3V power supply)
25 dBm (with 3.3V power supply)
Bandwidth
125/250/500 kHz
Channel
8 channel
LEDs
Power: Green  Config: Red TX: Green RX: Blue
Form Factor
Mini PCIe, 52pin Golden Finger
Power Consumption (SPI version)
Standby: 7.5 mA
TX maximum power: 415 mA
RX: 40 mA
Power Consumption (USB version)
Standby: 20 mA
TX maximum power: 425 mA
RX: 53 mA
LBT(Listen Before Talk)
Support
Antenna Connector
U.FL
Operating Temperature
-40°C to 85°C
Dimensions
30 mm (width) × 50.95 mm (length)