SCD40 SCD41 High Precision Gas Sensor Module 2 in 1 CO2 Temperature and Humidity Detection Sensor I2C Communication 4PIN
54+ sold
52% OFF
Buy on AliExpress
You will be redirected to AliExpress to complete your purchase
Specifications
Brand Name
udevqal
Origin
Mainland China
High-concerned chemical
None
Condition
New
Type
Module
is_customized
Yes
Choice
yes
Product Description
SCD41:
CO2 Measurement Accuracy: ± (40ppm+5%MV)
Measurement range: 400-5000 ppm (low power)
Accuracy: ±40 ppm
Relative Humidity Measurement Range: 0-95%RH
Typical RH accuracy: 6%RH
SCD40:
CO2 Measurement Accuracy: ± (50ppm+5%MV)
Measurement range: 400-2000 ppm (low power)
Accuracy: ±50 ppm
Typical RH Accuracy: 6%RH
Product Description:
Carbon dioxide is a key indicator of indoor air quality impairing human cognitive ability and well-being, SCD40/SCD41 is Sensirion's next generation of miniature carbon dioxide sensors, the SCD40/SCD41 boasts high accuracy and cost-effective performance, the module leads the power supply and communication pins out with a 2.54mm pitch row of pins interface. The on-chip temperature and humidity compensation is realized by the built-in temperature and humidity sensor for humidity and temperature measurement. SCD40/SCD41 can realize intelligent adjustment of indoor ventilation system according to the carbon dioxide concentration, and the indoor air quality can help to maintain a healthy and efficient environment with low carbon dioxide concentration over a period of time.
Characteristics:
1. Reference accuracy, specified range,SCD40:400-2000 ppm SD41:400-5000 ppm
2. Supply voltage range: 2.4-5.5 V
3. High accuracy: ± (40 ppm + 5%)
4. Digital I2C interface
5. Integrated temperature and humidity sensors
6. Low power operation to <0.4 mA averaged @ 5 V, 1 meas./5 minutes
Interface Definitions:
1.GND: Power negative input port
2.VDD: Power supply positive input port
3.SCL: I2C clock port
4.SDA: I2C data port
Pros & Cons
Pros
  • 2-in-1 multi-sensor for CO2, temperature, and humidity measurements in one unit
  • High accuracy CO2 detection with ±(40ppm+5%MV) rating
  • Simple I2C communication interface for easy microcontroller integration
  • Low-power operation for battery-powered projects
Cons
  • Exact physical dimensions are not provided, making enclosure fit verification difficult
  • Relative humidity accuracy is only ±6%RH, lower than some competing sensors